Zbadaj skórę przed latem – czerniaki małe niebezpieczne plamy.

large

13 kwietnia 2015 • Porady ogólne, Wszystkie, Znamiona • Wyświetleń: 1858

Skóra ludzka jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała i  chroni narządy wewnętrzne przed szkodliwym działaniem bodźców zewnętrznych w szczególności typu fizycznego, chemicznego i biologicznego. Warto wiedzieć, że organ ten jest niezwykle delikatny i to na skórze można zaobserwować pierwsze oznaki starzenia. Do podstawowych funkcji skóry należy izolacja środowiska wewnętrznego od zewnętrznego (czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych) – mechaniczna osłona i obrona organizmu głównie przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i melanogeneza, czyli ochrona przy pomocy melaniny organizmu przed mutagennym promieniowaniem ultrafioletowym.

Naturalne światło słoneczne zawiera promieniowanie ultrafioletowe o zmiennym natężeniu, zależnym od pory roku, dnia, warunków pogodowych itd. Oczywiście promienie słoneczne są także konieczne do życia. Codzienna dawka promieniowana UV jest równie ważna jak witaminy i minerały. Jednakże nie można zapominać o zachowaniu umiaru, bo bez tego nasza skóra będzie narażona na chorobę zwaną czerniakiem.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który wywodzi się z melanocytów . Melanocyty to komórki wytwarzające barwnik zwany melaniną. Za pośrednictwem melaniny nasza skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Nowotwór skóry charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Zaś w przypadku wcześniejszego zdiagnozowania choroby istnieje możliwość wyleczenia aż 80% chorych. Dlatego tak bardzo istotna jest szybka jego diagnoza.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę

Czerniak najczęściej występuje na skórze, ale również może wystąpić w obrębie nosa, ust i gałki ocznej.  Znamienia, które mogą budzić niepokój zmieniają kształt, kolor, a wokół znamienia skóra jest zaczerwieniona. Znamię może być krwawiące i swędzące. Należy jak najszybciej udać się do lekarza w przypadku gdy znamię jest czarne lub bardzo ciemne, ma nierówne postrzępione brzegi, a jego wielkość osiąga więcej niż 6mm. Czerniak cechuje się wieloletnim przebiegiem, dlatego warto jak najczęściej oglądać swoją skórę, szczególnie w okresie letnim.

 

Ochrona

Zewnętrzną ochronę skóry przed promieniami UV mogą zapewnić kosmetyki zawierające filtry i związki wychwytujące wolne rodniki. Wszystkie takie produkty mające chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV winny  mieć podane na opakowaniu, bądź odnotowane w składzie wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej.

Nakładanie produktu kosmetycznego należy rozpocząć 15 minut przed wystawieniem skóry na słońce. Aplikację należy powtarzać co dwie godziny lub po każdej kąpieli w wodzie. Na znamiona, blizny i wszelkiego rodzaju plamy pigmentacyjne wymagają nałożenia grubszej warstwy kosmetyku (zazwyczaj jest on w postaci kremu lub żelu) co 2-3 godziny.

 

Złote zasady ochrony skóry przed czerniakiem:

  • Przynajmniej raz w miesiącu należy dokładnie obejrzeć swoją skórę i sprawdzić, czy znamiona nie zmieniają swojej barwy lub czy nie pojawiły się nowe
  • Jeśli zauważymy, że coś podejrzanego dzieje się ze znamieniem, należy niezwłocznie udać się  do dermatologa lub chirurga-onkologa
  • WAŻNE! Należy unikać słońca w godzinach 11.00-16.00
  • Warto unikać solarium!
  • Wizyta kontrolna przynajmniej raz w roku u dermatologa lub chirurga-onkologa
  • Należy zaopatrzyć się w kremy z filtrami UV, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne

Komentarze są zamknięte!