Woda – Twój największy sprzymierzeniec!

woda-picie

8 maja 2014 • Porady ogólne, Wszystkie • Wyświetleń: 2482

Już od długiego czasu świadomość naszego społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania, diet i uprawiania sportu sukcesywnie rośnie. Ćwiczenia i przemyślany plan żywieniowy to jeszcze nie wszystko, by osiągnąć sukces w dążeniu do zdrowego organizmu. Bardzo często zapominamy o odpowiednim nawadnianiu organizmu, a jak wiadomo – WODA TO ŻYCIE! Wraz z wodą współpracuje wiele układów w naszym organizmie. Nie tylko gasi pragnienie, to podstawowy składnik naszego pożywienia, więc można wyobrazić sobie jakie szkody potrafi wyrządzić jego niedobór.
To absolutnie niezbędne, jednak niedocenione źródło życia. Dlatego warto obalić mity na temat wody i grubym markerem podkreślić te informacje, które pomogą nam odpowiednio zadbać o nasz organizm.

 
Wiodący mit – „Dziennie należy spożyć min 2l wody”
Owszem, nasz organizm ma takiego zapotrzebowanie, jednak nie można zapominać, że woda nie znajduje się jedynie w butelce. Każdy kubek wypitej kawy, herbaty, miska zupy, owoc czy warzywo to dodatkowy zasób wody dostarczony naszemu organizmowi. Dlatego nie musimy chodzić z 2l butlą i pilnować by każdy łyk i każda kropla zostały wypite w ciągu 24 godzin.

 
Kolejny mit – „Pijąc wodę schudnę”
Jeżeli ktoś uważa, że wypicie szklanki zagłuszy nasz głód i wystarczy, że na śniadanie zjemy kromkę chleba z masłem popijając litrem wody jest w ogromnym błędzie. Woda sprawi, że doznamy uczucia zapełnienia żołądka, jednak nie taki jest cel. Dopiero w momencie wprowadzenia do naszej diety odpowiednich składników, sportu i wykluczenia słodkich napojów zastępując je zastąpienia ich wodą i możemy liczyć na oczyszczenie i poprawę zdrowia naszego organizmu.

 
„Odwodnienie organizmu to poważny problem” – brutalna PRAWDA
Jak obecnych badań prowadzonych przez liczne instytuty wynika, że ok 80% Polaków nie spożywa odpowiedniej ilości wody, a tym samym naraża się na odwodnienie. Nie można tego bagatelizować. Woda umożliwia zajście wielu reakcji metabolicznych, usuwa toksyny z organizmu, pomaga w trawieniu, zapewnia odpowiedni przebieg procesu termoregulacji, pomaga w funkcjonowaniu nerek… Można stworzyć z tego pokaźną listę, która powinna być dołączana do każdej zakupionej butelki wody. Pierwsze problemy jakie mogą wynikać z braku jej odpowiedniej ilości to senność, zmęczenie, częste migreny, spadek wydolności psychicznej i fizycznej itd.

 

Mam nadzieję, że większość czytelników podkreśli najważniejsze informacje z artykułu i regularne picie wody oraz odpowiednie nawadnianie organizmu stanie się nawykiem dnia codziennego. Istnieje wiele rodzajów wód – mineralne (wysoko-, średnio-, niskozmineralizowane), źródlane, kranowe, stołowe, filtrowane. Każdą można urozmaicić smakowo dodając kilka liści mięty, sok z cytrynu, plaster pomarańczy czy ogórka, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Woda to życie! – pamiętaj!

Tagi:, ,

One Response to Woda – Twój największy sprzymierzeniec!

  1. FRq pisze:

    Niestety wielu ludzi nie docenia wody,a trzeba jej pić sporo, bo to podstawa naszego organizmu. Nie tylko jeśli chodzi o skórę.