Trądzik – kilka przydatnych informacji

trądzik

11 marca 2014 • Trądzik, Wszystkie • Wyświetleń: 3547

Pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania. Często jednak towarzyszy nam przez dłuższy czas – w wieku dorosłym. Wydawać by się mogło, że wyskakujące pryszcze nie są dużym problemem, jednak w praktyce wygląda to całkowicie inaczej – i wie o tym każdy kto stykał się z tym problemem w przeszłości. Skąd się bierze trądzik? Jak mu zapobiegać? Jak leczyć?

Wiele osób z ogromną paniką podchodzi do tego problemu. Zrozumiałym jest chęć bycia pięknym, a pryszcze zdecydowanie w tym nie pomagają. Nie wolno jednak panikować – warto dowiedzieć się skąd bierze się źródło tego problemu i jak mu zapobiegać.

 

Jak powstaje trądzik?

Mówiąc najprościej przyczyny należy upatrywać w zablokowanych porach, w których gromadzi się łój. Nie mogąc wydostać się poza skórę tworzy on, w dużym skrócie, grudki oraz krosty ropne.

 

Co powoduje trądzik?

Przyczyn jest sporo – mogą one występować wspólnie lub niezależnie od siebie. Do najczęstszych źródeł problemu należą:

- geny – jeśli Twoi rodzice przechodzili przez zmorę trądziku to jest prawdopodobieństwo, że i Ciebie to czeka,

- hormony – to one sprawiają, że Twój organizm produkuje więcej łoju niż zazwyczaj – blokując tym samym pory. Wpływ na Twoją gospodarkę hormonalną może mieć wiele czynników – może to być np. zażywanie leków antykoncepcyjnych,

- pielęgnacja skóry – pewnym mitem jest, że częste mycie skóry sprawia, że jest ona lepiej oczyszczona. Ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat pielęgnacji – np. niektóre produkty mogą być zbyt tłuste i zapychać pory,

- dieta – niewłaściwa dieta może mieć ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Starajmy się unikać dużej ilości tłuszczy zwierzęcych (lepiej zastępować je tłuszczami roślinnymi). Spożywajmy za to duże ilości ryb (kwas Omega 3), olej lniany, orzechy włoskie. Warto unikać pikantnych i mocno solonych potraw,

- stres – bezpośrednio nie jest przyczyną powstawania trądziku jednak może sprawić, że jego przebieg będzie bardziej intensywny,

- przyjmowane leki – skutkami ubocznymi niektórych leków może być powstanie trądziku.

 

Jak leczyć trądzik?

Niestety nie ma jednoznacznej recepty na skuteczne leczenie tej dolegliwości. Wraz z postępem medycyny cały proces jest o wiele szybszy, bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Podjęcie właściwych kroków leczniczych uzależnionych jest jednak przede wszystkim od rodzaju trądziku jaki nas dotknął.

Dużo więcej konkretnych informacji znaleźć można na stronie Kliniki LeaClinic.pl -leaclinic.pl/oferta/tradzik-pospolity oraz leaclinic.pl/oferta/tradzik-rozowaty. Tam znajdziesz zarówno dokładniejszą klasyfikację zmian skórnych oraz będziesz mieć możliwość zapoznania się z radami dotyczącymi leczenia.

Osobiście polecam korzystać z usług dermatologów – to oni będą w stanie ustalić dokładny i co ważne skuteczny plan leczenia!

Tagi:,

One Response to Trądzik – kilka przydatnych informacji

  1. Lucyna pisze:

    Bardzo dziękuję za rzeczowe porady. Przydatne informacje. Widzę, że blog dopiero się zaczyna rozkręcać, obiecuję że będę co jakiś czas wpadać… :)