Tajniki fototypów

2627237853_f7cbdf1da4_o

31 marca 2015 • Porady ogólne, Wszystkie • Wyświetleń: 9822

Nawiązując do poprzedniego postu postanowiłam rozwinąć temat dotyczący fototypów skóry i zająć się ich krótką charakterystyką. Ta wiedza przyda się przy doborze kosmetyków z filtrami UVA i UVB, tak aby wybrany krem chronił nas przed szkodliwym promieniowaniem.

Szczypta historii

Dokładnie w 1975 roku, czyli czterdzieści lat temu, dr Thomas Fitzpatrick jako pierwszy dokonał klasyfikacji dzięki której możemy rozróżnić aż 6 typów skóry u ludzi (tzw. fototyp). Jak się okazało wszystko zależy od zawartej w skórze melaniny, grupy pigmentów, które odpowiadają za pigmentację organizmów. Jej zawartość zaś zależy od rasy i ekspozycji na promieniowanie UV. Innymi słowy fototyp to po prostu reakcja skóry na działanie promieni słonecznych.

Fototypy – krótka charakterystyka

Jak już w poprzednim poście zostało ujęte, istnieje sześć fototypów:
• Fototyp 1: włosy rude, karnacja blada, opalenizna lekka i czerwona, częste poparzenia
• Fototyp 2: włosy jasny blond, karnacja jasna, opalenizna lekka i czerwona, dość częste poparzenia
• Fototyp 3A: włosy złoty blond, karnacja jasna, opalenizna jasny brąz, sporadyczne poparzenia
• Fototyp 3B: włosy jasny brąz, karnacja oliwkowa, opalenizna złota, rzadkie poparzenia
• Fototyp 4: włosy ciemny brąz, karnacja ciemna, opalenizna ciemna, brak poparzeń słonecznych
• Fototyp 5: włosy czarne, karnacja bardzo ciemna, opalenizna bardzo ciemna, brak poparzeń słonecznych

Osoby należące do fototypu I są bardzo wrażliwe na promieniowanie. Wystarczy 5 minut na słońcu by pojawiły się pierwsze oparzenia. Jednakże należy podkreślić, że osoby te nigdy nie uzyskają brązowej opalenizny. Zaleca się unikania dłuższego przebywania na słońcu, a także korzystania z solarium.

Fototyp II również dość szybko ulega poparzeniom. Podobnie jak w przypadku fototypu I zaleca się takim osobą unikania tradycyjnego długiego opalania. Brązowy odcień skóry pojawia się dopiero po kilku dniach.
Osobom z fototypem III wystarczy niewielka dawka słońca, aby uzyskać ładny, równomierny koloryt skóry. Fototyp ten wyraża większą tolerancję na oparzenia, ale należy pamiętać, że kremy z filtrami wskazane są przy każdym fototypie.

Fototyp południowoeuropejski, czyli IV opala się szybko i wykazuje dużą odporność na poparzenia. Nie należy jednak zapominać o ochronie przeciw promieniowaniu UV.
Osoby z krajów azjatyckich mogą poszczycić się fototypem V. W ich przypadku skóra w sposób naturalny chroni się przed słońcem.
Typ VI to fototyp charakterystyczny dla ciemnoskórych mieszkańców krajów afrykańskich.

Dzięki takim podziałom możemy dobrać kosmetyk z odpowiednim faktorem, aby jak najlepiej ochronić naszą skórę przed słońce. Wiemy ile czasu możemy spędzić na słońcu, tak by nie narazić jej na poparzenia.

Wskaźnik SPF i odpowiedni krem z filtrem

Podczas emitowania promieni ultrafioletowych można w prosty sposób ograniczyć ich dotarcie do naszej skóry. Proste, a jednak tak mało z nas potrafi dobrać odpowiedni krem z filtrami SPF, które pomogą walczyć ze zdradliwym promieniowaniem.

SPF ( z ang. Sun protcetion factor) to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej , który oznacza stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej produktem ochrony przeciwsłonecznej do minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze niechronionej. Im wyższy współczynnik SPF tym lepiej nasza skóra jest chroniona przed promieniowaniem UVB.

Istnieje pogląd, że określenie liczba przy SPF mówi nam o czasie jaki możemy spędzić na słońcu. Jednak wbrew temu przekonaniu SPF nie jest zależne od czasu. Najlepiej jednak, gdy krem ma szeroki zakres ochrony, a faktor powinien wynosić co najmniej 15. Wszystko jest zależne oczywiście od skóry i rodzaju karnacji. Osoby o jasnej karnacji powinny zaopatrzyć się w kremy z wysokim faktorem, gdyż są bardziej narażone na oparzenia. Podobnie jest w przypadku dzieci i ich delikatnej skóry. Im również winnyśmy zaaplikować balsam o wyższym współczynniku.

Przygotowanie skóry

Może to wiele osób zaskoczyć, jednak przygotowania do opalania należy rozpocząć na długo przed wyeksponowaniem ciała na słońcu. Skórę należy dokładnie umyć, tak by usunąć resztki perfum, balsamów i innych kosmetyków, gdyż mogą one wchodzić w reakcje z promieniami UV. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie stosować na skór przed i w trakcie kwasów. Przed wyjściem na plaże lub jezioro należ dokładnie sprawdzić wygląd naszej skóry, czy przypadkiem nie pojawiły się zmiany trądzikowe i czy są do zakrycia większe „pieprzyki”, które również w zetknięciu ze zbyt dużym promieniowaniem mogą nieść za sobą negatywne skutki.

One Response to Tajniki fototypów

  1. Aleksa pisze:

    Świetnie napisany artykuł, tego właśnie szukałam :)