Skleroterapia – czyli jak skutecznie pozbyć się żylaków

3

8 kwietnia 2014 • Żylaki • Wyświetleń: 2589

Żylaki – dolegliwość, która z roku na rok sprowadza tysiące ludzi do przychodni i klinik. Obecne statystyki zakładają, że ten problem dotyka aż 10 ml ludzi, z czego większy procent stanowią kobiety. Jednak niecała połowa decyduje się na podjęcie walki z powikłaniami.


Żylaki to nic innego jak choroba polegająca na rozszerzaniu się żył. Tam sprawa wygląda inaczej niż w tętnicach, ponieważ żyły nie posiadają zastawek. Problem zaczyna się w momencie, gdy ulegają one powiększeniu a naszą najczęstszą pozycją jest pozycja siedząca, czyli siedzący tryb życia, praca biurowa a także brak aktywności fizycznej. Dodatkowo u kobiet, żylaki spowodowane są różnymi zaniedbaniami wynikającymi z odbywanej ciąży czy okresu połogu.


Istnieje wiele technik na pozbycie się żylaków w mniejszym lub większym stopniu. Jedną z metod nieinwazyjnych jest skleroterapia, zwana inaczej ostrzykiwaniem. Do podjęcia takiego leczenia kwalifikuje się pacjentów z dużymi żylakami jak i również tymi drobniejszymi, a nawet wykazującymi jedynie tzw. śródskórne pajączki naczyniowe. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do rozszerzonej żyły preparatu, który spowoduje odczyn zapalny ściany naczynia. To właśnie w tym miejscu powstanie skrzeplina, która ulegnie zwłóknieniu, czego następstwem będzie skurczenie się ścian naczyń, tym samym prowadzący do zaniknięcia widocznych, nieestetycznych obrzęków.


Zabieg jest niemalże bezbolesny, wykonywany przy użyciu niewielkich, cienkich i delikatnych igieł, które są mało wyczuwalne podczas przebiegu usunięcia żylaków. Przeważnie ostrzykuje się wybraną część – udo, podudzie, łydkę. Czas trwania takiej procedury medycznej trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut.


Przy sklerotorerapii ważny jest również okres po zabiegu. Należy wtedy przez dłuższy czas unikać pracy siedzącej i przejść na aktywniejszy tryb życia. Wiąże się to także z noszeniem opatrunku lub specjalistycznych pończoch uciskowych przez okres kilku dni do tygodnia, które będą dopełnieniem całego procesu leczenia. Ciężko mówić o ilości sesji jakie trzeba odbyć. Zależy to głównie od stopnia dolegliwości. Nie mniej jednak, przy pacjencie z przeciętnym rozrostem żył, aby uzyskać pożądany efekt skleroterapii należy zabieg ten powtórzyć 3-4 razy w odstępie kilku tygodni.


Warto podkreślić zalety skleroterapii:
• bez znieczulenia miejscowego (lek w swoim składzie posiada właściwości znieczulające)
• zabieg ambulatoryjny
• bez ryzyka uszkodzenia elementów układu nerwowego
• przy użyciu igły (organizm nie jest narażony na zakażenie tak jak w przypadku cięcia)
• praktycznie bezbolesny
• mniejsze obciążenie organizmu
• nie wymaga leżenia w szpitalu
• mniejsze koszty niż w przypadku operacji chirurgicznej.

 

Jeśli chodzi o Kraków to polecam klinikę LeaClinic – wykonują skleroterapię na najwyższym poziomie.

Tagi:,

One Response to Skleroterapia – czyli jak skutecznie pozbyć się żylaków

  1. Marta Felicka pisze:

    Korzystałam ze skleroterapii i jestem bardzo, bradzo zadowolona.