Przebarwienia posłoneczne- co teraz?

Embarrassed Woman Looking Through Her Hands Covering Her Face

6 października 2016 • Wszystkie • Wyświetleń: 2987

Za oknem deszcz, wiatr i plucha. Dawno zapomniałabyś, że jeszcze kilka tygodni temu cieszyłaś się słonecznym urlopem gdyby nie… przebarwienia, które po nim zostały.

 

Czym właściwie są przebarwienia?

Każdy z nas czuje się atrakcyjniej kiedy skóra nabiera złocistego odcienia. Dla wielu opalenizna to wyznacznik udanego urlopu. Nie ma w tym nic złego, a wręcz przeciwnie- promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Umożliwia syntezę witamin z grupy D, pobudza wydzielanie hormonów, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Może się jednak zdarzyć, że nadmierna ekspozycja słoneczna doprowadzi do uszkodzeń melanocytów, czyli komórek barwnikowych i powstania przebarwień, które nie znikną razem z wakacyjną opalenizną w procesie wymiany naskórka. Plamy ciemniejsze od naturalnego koloru skóry to wynik zaburzeń w procesie syntezy melaniny w skórze. Nierównomierny koloryt powoduje, że skóra wygląda na zaniedbaną, problemową.  Trudno jest ją rozświetlić codzienną pielęgnacją czy makijażem. Co robić by przywrócić jej blask?

 

Zacznij od początku

Skóra po wakacjach potrzebuje odświeżenia. Jesień, chociaż nie rozpieszcza nas pogodą, sprzyja regeneracji. Zmniejszona ekspozycja słoneczna pozwala na poddanie się zabiegom o działaniu złuszczającym.

Jeżeli przebarwienia są powierzchowne, warto spróbować mikrodermabrazji czyli peelingu mechanicznego. Zabieg polega na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu diamentowej głowicy. Mikrodermabrazja odsłania świeżą warstwę skóry, dotlenia, stymuluje jej głębsze warstwy do procesów naprawczych. Skóra po zabiegu jest oczyszczona, lepiej ukrwiona i pobudzona do odbudowy nowego, zdrowego naskórka. Zabieg nie tylko wyrówna koloryt skóry- mechaniczne ścieranie naskórka dodatkowo wspomoże walkę z zaskórnikami, rozszerzonymi porami, płytkimi bliznami/rozstępami a nawet pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Metoda ta sprawdzi się nawet w przypadku skóry wrażliwej lub alergicznej.

Równie skuteczne w wyrównywaniu zmian pigmentacyjnych są peelingi medyczne (nazywane również peelingami chemicznymi lub kwasami). Peeling taki działa głębiej niż klasyczny, który możemy wykonać sami w domu. Jego celem jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej. Ważne by decyzję o doborze kwasu oraz stężeniu substancji aktywnej podjął specjalista. Odpowiedni dobór kwasu zapewni efekt rozjaśnienia i wygładzenia skóry. Peelingi chemiczne poza działaniem złuszczającym i wyrównującym plamy pigmentacyjne mogą również działać dotleniająco, wspomagać leczenie trądziku, regulować wydzielanie sebum, zwężać pory.

 

Zajrzyj pod powierzchnię

Bywa, że zmiany w skórze, których wynikiem są przebarwienia zaszły głębiej. Wówczas należy zadziałać intensywniej ale w dalszym ciągu nie ma powodów do zmartwień- nowoczesne technologie medycyny i dermatologii estetycznej stają na wysokości zadania.

Doskonałe efekty w leczeniu przebarwień przynoszą zabiegi laserem Erbowo-Yagowym oraz laserem frakcyjnym CO2. Zabieg polega na wysłaniu w głąb skóry mikrowiązki lasera. Światło lasera tworzy w skórze właściwej kolumny mikrouszkodzeń, które pobudzają tkanki otaczające do intensywnej odbudowy. Ogromną zaletą tej metody jest poprawa gęstości skóry jako ‚efekt uboczny’ kontrolowanych uszkodzeń. Jest to silny bodziec zewnętrzny do głębokiej przebudowy poprzez produkcję nowych, zdrowych tkanek. W zależności od rozległości i głębokości przebarwień, konieczne jest zaplanowanie kilku sesji zabiegowych. Nie należy się jednak zrażać tym faktem- dzięki podzieleniu terapii na kilka sesji leczenie jest znacznie skuteczniejsze a efekty trwalsze niż w przypadku wymienionych wcześniej metod o działaniu powierzchniowym.

Warto również wziąć pod uwagę zabiegi z wykorzystaniem Światła IPL. Urządzenia IPL emitują intensywnie pulsujące światło przez co często są mylone z zabiegami laserowymi.  Impulsy światła docierają do skóry głębokiej w ułamkach sekundy i niszczą nadmiar melaniny w jej komórkach. Ponieważ urządzenie emituje szerszy zakres fal niż skoncentrowana wiązka lasera, terapia Światłem IPL jest dedykowana płytszym, a bardziej rozległym przebarwieniom. Korzystając z tej metody najlepsze rezultaty można osiągnąć w leczeniu intensywnie wybarwionych plam. Trudniej jest w przypadku kiedy zmiany są jaśniejsze niż naturalny kolor skóry.

 

Działaj ze zdwojoną siłą!

Szczególnie kiedy decydujemy się na zabiegi laserowe, doskonałym uzupełnieniem terapii będzie mezoterapia. Do wyboru mamy metodę klasyczną bądź osoczem bogatopłytkowym. Zastrzyk witamin i mikroelementów podczas kiedy w skórze zainicjowane są już procesy naprawcze dodatkowo wpłynie na efekt końcowy. Rozświetlona, odmłodzona skóra oraz młodzieńczy, zdrowy koloryt dodadzą nam animuszu nawet w najbardziej pochmurne dni.

Komentarze są zamknięte!