AZS (atopowe zapalenie skóry)

786584004_74905a83fc_o

29 czerwca 2014 • Porady ogólne, Skóra rąk i stóp, Skóra twarzy, Wszystkie • Wyświetleń: 2053

Będąc nadal w temacie skóry warto poruszyć także kwestię, która dotyka aż 20% populacji na świecie. Ostatnio zgłosiła się do mnie przyjaciółka ze szkolnych lat z pewnym problemem. Mianowicie u jej pięcioletniej córeczki zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry. Postanowiłam nieco przybliżyć ten problem.

Charakterystyka AZS
Atopowe zapalenie skóry ( w skrócie AZS) to przewlekłe schorzenie o podłożu alergicznym. Cechami charakterystycznymi dla tego przypadku są zwiększona suchość skóry, zaczerwienienie i świąd, występujące zazwyczaj na twarzy, w zgięciach rąk i nóg, a także na klatce piersiowej. AZS związane jest z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na małe dawki antygenów, w wyniku czego dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał skierowanych głównie przeciwko tym alergenom. Kontakt z takim alergenem skutkuje zmianami skórnymi, wystąpieniem grudek a nawet małych ran. Choremu dokucza także nasilający się świąd prowadzący do stałego drapania i pogarszania powstałych wcześniej obrażeń.
Podczas dyskusji na ten temat z koleżanką, uświadomiłam ją, że atopowe zapalenie skóry jest niestety uwarunkowane genetycznie, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że choroba będzie przekazywana dalej. 85% przypadków AZS diagnozuje się u niemowląt i dzieci do 5 roku życia, zaś rzadko kiedy choroba występuje u dorosłych (nieco częściej chorują kobiety).

Objawy atopowego zapalenia skóry
Przebieg choroby w każdym przedziale wiekowym wygląda inaczej. Z początku u dzieci do 2. roku życia pojawiają się pęcherzyki, grudki, a także strupy i ranki z których sączy się wydzielina. Starsze dzieci w przedziale od 2. do 12. roku życia mają suche, łuszczące się grudki występujące na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci i kolan, za dorośli – podobne zmiany na twarzy, karku, dłoniach, stopach.
Ze strony przyjaciółki padło również pytanie czy istnieje szansa na całkowite wyleczenie choroby. Sytuacja jest tutaj nieco skomplikowana, bo jak wiadomo choroba zakodowana w genach, dotycząca nieprawidłowego funkcjonowania skóry może nawracać. W prawie 50% przypadków atopowe zapalenie skóry może ustąpić, ale równie dobrze możemy zmagać się z dolegliwościami długie, długie lata.

Leczenie AZS
Leczenie atopowego zapalenia skóry bywa często uciążliwe, trudne i wyczerpujące. Chory musi dostosować się do zaleceń lekarza i przestrzegać jego wytycznych. Po pierwsze, należy rozpoznać przyczynę problemu, czyli co dokładnie może nas uczulać. Potem następuje pełna eliminacja produktów pokarmowych bądź rzeczy z otoczenia, które nasilają objawy. W drugiej fazie mówi się o odpowiednim nawilżaniu i zwalczeniu nadmiernej suchości skóry. Posłużą nam do tego specjalne kosmetyki i preparaty przeznaczone do skóry atopowej, które pozwolą ją odpowiednio natłuścić.
Podstawowymi preparatami wykorzystywanymi podczas leczenia AZS są glikokortykosteroidy stosowane miejscowo. Przyjmują one różne postaci – od żeli, płynów po kremy i maści. Dodatkowo podczas leczenia objawowego stosuje się leki przeciwhistaminowe, które uspokajają i działają przeciwświądowo. Podczas cięższych przypadków lekarz zaleca fotochemioterapię i fototerapię, czyli naświetlanie UVA i UVB.

Komentarze są zamknięte!