Problem wrastającego paznokcia

8857324297_170a3e9dab_b

23 czerwca 2014 • Porady ogólne, Skóra rąk i stóp, Wszystkie • Wyświetleń: 1781

Rozpoczyna się okres letni, a co za tym idzie, odkrywanie ciała w upalne dni. Zaczynamy nosić lekkie bluzki odkrywające plecy i ramiona, spódniczki i szorty prezentując zgrabne nogi. Zakładając klapki bądź sandałki chciałybyśmy pokazać zadbane stopy. Nie zawsze jednak mamy okazję by je zaprezentować. Problem pojawia się w momencie wrastania paznokcia, kiedy to odczuwamy wzmożony dyskomfort.
Wrastanie paznokcia to bardzo nieprzyjemna i bolesna dolegliwość. Z początku można odczuwać jedynie lekki dyskomfort, jednak z czasem, gdy problem narasta nasze palce puchną co uniemożliwia nam normalne chodzenie. Istotą przypadłości jest nieprawidłowe zawijanie się gdy krawędź lub róg paznokcia rośnie do dołu i wrasta w sąsiadującą z nim skórę palca stopy. Zazwyczaj problem dotyka dużego palucha u stopy.

Przyczyny
Podstawowe przyczyny wrastania paznokci, których warto unikać:
• Złe przycinanie paznokcia
• Złe wycinanie skórek
• Źle dopasowane, wąskie obuwie
• Dodatkowy nacisk na stopę
• Uderzenia, przytrzaśnięcia , skaleczenia
• Zmiany genetyczne
• Nieprawidłowy chód

Objawy
Podczas wrastania paznokci ich rogi bądź krawędzie wrastają w skórę, co powoduje pojawienie się opuchlizny, zaczerwienienia i wrażliwości. Istnieje też prawdopodobieństwo krwawienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Wówczas problem może się nasilić a my odczuwamy dyskomfort podczas aktywności fizycznej, stania lub siedzenia. Zazwyczaj wrastają paznokcie paluchów w wyniku nieprawidłowego przycinania powodującego powstanie ostrego rogu lub zadziora, który potem wrasta w skórę. Należy uważać na uderzenia, nadmierne uciski paznokci u stóp, a także wystrzegać się źle dopasowanych butów.

Profilaktyka wrastającego paznokcia
Przede wszystkim nie należy lekceważyć problemu i leczyć go na własną rękę, bowiem może skutkować to pogorszeniem się stanu zdrowia i leczeniem chirurgicznym! Warto wybrać się do specjalisty, który fachowo zajmie się problemem.
Bolesnym stanem zapalnym podczas wrastania paznokcia zajmie się podolog – specjalista z dziedziny podologii. Podologia to nic innego jak dziedzina medycyny, która diagnozuje i leczy choroby stóp. Jednym z takich przypadków jest wrastania paznokcia. Podczas wizyty w gabinecie podolog dokładnie wyczyści i zdezynfekuje miejsce wrastania, odpowiednio przytnie paznokieć specjalistycznym sterylnym przyrządem, poleje go antyseptycznym płynem i założy opatrunek, zaś w momencie wystąpienia infekcji przepisze antybiotyk.

W cięższych przypadkach specjaliści stosują tzw. klamrę korygującą, która pozwala przywrócić odpowiedni kształt paznokcia. Jest to cienki pasek z tworzywa sztucznego – zazwyczaj metalu, który przykleja się na płytkę paznokciową za pomocą specjalistycznego kleju. Po jej założeniu należy odbywać regularne wizyty u specjalisty, który będzie dokładnie kontrolował postępy w leczeniu. Płaska forma nie powoduje ucisku w obuwiu, jest wodoodporna i mało widoczna, więc nie musimy martwić się o przyciąganie wzroku innych.

Pamiętaj – czyli jak zapobiegać wrastaniu!
• Odpowiednio pielęgnuj stopy
• Obcinaj paznokci bez zaokrąglania
• Nie wycinaj skórek, użyj odpowiednich preparatów

Komentarze są zamknięte!