Popularny przyjaciel kobiet – botox

4036024362_5c14797751_o

19 lipca 2014 • Porady ogólne, Skóra twarzy, Wszystkie • Wyświetleń: 1957

Będąc dalej w tematyce specyfików i działań, które mogą poprawić nasz wygląd warto wspomnieć również o najpopularniejszej metodzie jaką jest botox. Wraz upływem lat na twarzy pojawiają się zmarszczki, bruzdy, skóra staje się wiotka i traci swą elastyczność. Wszystko dzieje się za sprawą pracujących mięśni twarzy.

Jak działa?
Bardziej znana nazwa botoxu to jad kiełbasiany, zaś fachowa nazwa to toksyna botulinowa należąca do neurotoksyn wytwarzanych przez beztlenowe bakterie. Ta bardzo silna, naturalna toksyna, hamuje uwalnianie acetylocholiny, która jest odpowiedzialna za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami, a mięśniami. Botulina blokuje połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami, skutkiem czego jest brak skurczów w porażonym mięśniu, jego rozluźnienie a w efekcie wygładzenie zmarszczek.

Jak wygląda zabieg?
Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w mięśnie za pomocą cienkiej igły. Lekarz, przed wykonanym zabiegiem odkaża skórę twarz, a następnie prosi o wykonanie kilku ruchów mimicznych w celu zlokalizowania miejsca, w które będzie wprowadzany preparat. Dawka substancji dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabieg trwa ok. 15-20 minut, zaś efekty można zobaczyć już w ciągu pierwszych 7 dni i utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. W tym czasie zmarszczki zostają wygładzone, a skóra staje się wygładzona i wypoczęta. Od razu po zabiegu pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Musi jednak pamiętać, aby w ciągu pierwszych dwóch dni unikać solarium, sauny i innych skoków temperatury. Należy także zrezygnować ze spożywania alkoholu.
Zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową można powtarzać co 6 – 8 miesięcy, jednak nie częściej, niż co 3 miesiące. Jako jeden z najpopularniejszych zabiegów jest nieinwazyjny, szybki w wykonaniu, dając przy tym szybkie i długotrwałe efekty.

 

Jakie przeciwwskazania?
• ciąża oraz karmienie piersią,
• infekcje skóry (opryszczka),
• stosowanie niektórych antybiotyków,
• przyjmowanie leków zawierających substancje rozrzedzającą krew (np. kwas acetylosalicylowy),
• zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz zaburzenia krzepliwości krwi,
• choroba Alzheimera,
• uczulenie na którykolwiek ze składników botuliny

One Response to Popularny przyjaciel kobiet – botox

  1. Beti pisze:

    Jeden z lepszych artykułów jakie znalazłam n ten temat. Bez mitów i wymysłów.