Pielęgnacja stóp

DSC_4904

14 listopada 2014 • Porady ogólne, Skóra rąk i stóp, Wszystkie • Wyświetleń: 1903

Dzisiaj temat trochę mniej dermatologiczny, jednak nadal pozostajemy w tematyce pielęgnacji naszego ciała, a dokładniej pielęgnacji stóp. Okres wakacyjny i ciepły za nami. Sandały, baleriny, szpilki chowamy do szafy i wyjmujemy botki, kozaki i kalosze. To idealny okres aby zająć się regeneracją naszych stóp i przygotować je na kolejne lato (na które niestety będziemy musieli poczekać kilka miesięcy).

Warto wziąć pod lupę swoje pięty, bo nie posiadają one gruczołów łojowych i szybko ulegają przesuszeniu. Posiadają natomiast gruczoły potowe, a przy zakładaniu grubych skarpet i ciepłych butów wzmagają one swoją pracę. W efekcie na naszych stopach powstaje zrogowaciały naskórek, który wygląda mało estetycznie, pojawiają się odciski, skóra na piętach zaczyna pękać. Jak zadbać o stopy, aby tego wszystkiego uniknąć? Mamy kilka sposobów!

Na początku zacznijmy od kąpieli stóp. Jest wiele możliwości i połączeń z jakich możesz skorzystać, ale podstawą jest ciepła woda i sól, lub płatki mydlane w celu zmiękczenia skóry stóp. Jeżeli stopy szybko się pocą można do naparu dodać dwie łyżki szałwii i lawendy. Regularne moczenie zmniejszy potliwość stóp i zniweluje brzydki zapach. Aby stopy były bardziej wygładzone można dodać do wody także sok z cytryny.

Podstawową czynnością jest również usunięcie zrogowaciałego naskórka. Posłuży do tego specjalna tarka przeznaczona do stóp. Jeżeli skóra nie jest mocno wysuszona i twarda można wykorzystać jedynie peeling gruboziarnisty. Należy podejść skrupulatnie do pielęgnacji stóp, gdyż słabo usunięty zrogowaciały naskórek zacznie pękać, a stopy będą wyglądały nieestetycznie.

Warto poszukać na drogeryjnych półkach masek przeznaczonych do stóp, które odpowiednia je nawilżą. Jeżeli nie mamy możliwości zakupu takiej maseczki równie dobrze możemy wykorzystać zwykły krem i dodać do niego kilka kropli witaminy A+E. Taką maseczkę należy nałożyć na stopy, owinąć folią, założyć skarpetki bawełniane, a po 20 minutach usunąć nadmiar kremu, który się nie wchłonął.

Nie możemy zapomnieć o paznokciach! To one są zwieńczeniem naszej pielęgnacji. Zacznijmy od skrócenia ich (zróbmy to szklanym pilnikiem, gdyż tekturowe szarpią płytkę paznokcia) i nadania właściwego kształtu. Pytkę paznokcia, przed nałożeniem lakieru, warto pomalować odżywką, która wzmocni je i zapobiegnie przebarwieniom.
Teraz pozostaje nam nałożenie kremu nawilżającego i cieszmy się pięknymi, zadbanymi stopami. Oczywiście pamiętajmy o ich pielęgnacji! Przynajmniej raz w tygodniu poświęćmy im dłuższą chwilę a na efekty nie będziemy musieli długo czekać!
Do dzieła!:)

Komentarze są zamknięte!