Pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

skora-tlusta-mieszana

10 czerwca 2014 • Skóra twarzy, Wszystkie • Wyświetleń: 2316

O skórę musimy dbać niezależnie od wieku – problemy bowiem mogą się pojawiać zarówno wśród osób młodych jak i bardziej dojrzałych (po 40 roku życia). Łatwo powiedzieć, a gorzej zrobić? Coś w tym jest, bowiem temat nie jest łatwy. Po raz kolejny możemy przywołać problem z przeszukiwaniem półek drogeryjnych – szczelnie wypełnionych kremami, żelami, peelingami i innymi specyfikami. Oczywiście każdy do innego typu cery, do innym problemów skórnych. Każdy rodzaj skóry jest na swój sposób problematyczny. O ile do cery wrażliwej nie użyjemy zbyt wielu kremów, do cery naczynkowej również, to już do cery o zbyt suchej strukturze znajdziemy sporo produktów, które będą dla nas dedykowane.
Problem pojawia się przy cerze tłustej i mieszanej. Tutaj sprawa jest bardziej złożona. Drogerie i apteki oferują cały wachlarz kosmetyków, pod którymi uginają się regały, a jak potem się okazuje, mało który specyfik nam pomaga. Zdarza się nawet, że w skrajnych przypadkach może zaszkodzić. Mimo ogromnej wiedzy jaką teraz posiadamy i tak popełniamy radykalne błędy przy dbałości o naszą skórę twarzy – to rzutuje na nasz wygląd oraz zdrowie (złe obchodzenie się ze skórą może powodować trądzik). Na początek więc zdefiniujemy jak wygląda problem cery mieszanej i tłustej, a następnie przejdziemy do pielęgnacji obu przypadków.

 

Cera mieszana
Cera mieszana to taka cera, która skupia swój problem w tzw. strefie T, która ulega zbyt dużemu przetłuszczeniu. W strefie nosa i czoła możemy napotkać więcej zaskórników i rozszerzonych porów, zaś pozostałe strefy twarzy pozostają normalne bądź suche i nie świecą się jak strefa T. Wiele osób pyta mnie jak pielęgnować taką cerę, czy do każdej strefy należy kupić osobny kosmetyk, czy zgłosić się z tym problemem do dermatologa.

Największym błędem podczas pielęgnacji jest niedokładny demakijaż i pielęgnacja. Cera mieszana jest bardzo problematyczna i wymagająca, ale na wszystko jest rada.
Wstając rano na całą skórę twarzy należy nakładać krem bardzo lekki, który nie spowoduje „świecenia się” i ograniczy przetłuszczanie się naszej skóry. Wieczorem sytuacja wygląda inaczej, na cerę należy nałożyć krem do cery tłustej, gdyż w nocy sebum jest jedynie produkowane, a nie wydzielane. Dobrym pomysłem jest również, aby strefę T smarować kremami do skóry tłustej z kwasami, zaś na całą twarz krem nawilżający (w przypadku polików suchych).

W ciągu dnia nie możemy również zapomnieć o kremach z filtrami (nie ważne czy jest to lato czy sroga zima, ponieważ promienie UV docierają do nas cały czas).

 

Cera tłusta
Cera tłusta również bywa bardzo uciążliwa. Sprawia, że nie tylko strefa T ulega przetłuszczeniu, ale cała skóra twarzy, a nawet dekoltu. U osób z cerą tłustą wydzielanie sebum jest na wysokim poziomie, co sprzyja także powstawaniu zaskórników i zatykania porów. Dlatego wybierając się do apteki bądź drogerii należy poszukać odpowiedniego kremu matującego, który ograniczy wydzielanie sebum i złagodzi podrażnienia. Przy wyborze powinnyśmy także kierować się tym, aby kosmetyki takie działały bakteriostatycznie i keratolitycznie (mowa tutaj o udrażnianiu ujść gruczołów łojowych, które często są zatykane).

 

Błędy w pielęgnacji cery
W obecnych czasach, posiadając dostęp do internetu korzystamy z recenzji, opinii osób, które nie do końca mogą mieć rację. Zamiast posiłkować się radami dermatologa korzystamy z informacji od ludzi anonimowych, którzy często mimo dobrej woli najzwyczajniej w świecie mijają się z prawdą. Stąd też wiele błędów popełnianych przez kobiety przy pielęgnacji cery. A oto kilka z nich:
• Używanie mydła zamiast żeli i syndetów
• Używanie kosmetyków na bazie alkoholu
• Używanie olejów roślinnych, które jedynie wzmagają problemy
• Stosowanie kremów, które przeznaczone są do innego rodzaju cery
• Niestosowanie kremów z filtrami

 
Na półkach znajdziemy tak ogromną ilość kosmetyków i specyfików, że nie do końca popełniane błędy mogą dziwić. Na sam początek należy zdefiniować jaką mamy cerę, obserwować jakie problemy nas dotyczą. Zawsze delikatnie oczyszczajmy i obchodźmy się ze skórą. To ona przez całe życie jest naszą wizytówką i zdradza nasz wiek. Pamiętajmy również, że nie tylko kosmetyki mają wpływ na wygląd naszej skóry, ale także stres z jakim mierzymy się każdego dnia, sposób odżywiania się, nawadnianie organizmu, uprawianie sportu. Dlatego wnikliwie przeanalizujmy swój styl życia, problemy skórne i wtedy wybierzmy odpowiednie kosmetyki, które pomogą zwalczyć nam zaskórniki, tłustą strefę T, suche lub tłuste poliki i podbródek.

Idą wakacje, to kolejny powód by jeszcze bardziej o siebie zadbać!

Komentarze są zamknięte!