Nasz najdroższy skarb – skóra. Jak się starzeje, co powoduje, że traci jędrność?

women

12 maja 2015 • Porady ogólne, Skóra twarzy, Wszystkie • Wyświetleń: 2052

Nasz największy atrybut – opalona, promienna, ale i zdrowa, nawilżona skóra. Jednak jak dbać o nią by pozostała na długo gładka, jędrna i młoda? Niestety skóra jest jednym z tych organów, który tak jak pozostałe narządy „zużywa się”. Lata upływają nieubłaganie, kondycja naszej skóry spada, zmienia się jej wygląd, słabnie zdolność do regeneracji. Nie znam kobiety, która nie boi się upływającego czasu i nieuchronnego procesu starzenia. Oczywiście nie jesteśmy mu w stanie zapobiec, ale dzięki pewnym zabiegom, domowym rytuałom i kosmetykom możemy znacznie spowolnić ten proces.
Z upływem skóra traci swój naturalny, młody wygląd poprzez utratę tłuszczu. Pogarsza się jej elastyczność, zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Kolagen mieszczący się pod skórą zaczyna przemieszczać się do głębszych warstw podskórnych, w efekcie czego wiotczeją mięśnie skutkując zwisającą włóknistą tkanką tłuszczową. Powyższa kombinacja jest podstawową przyczyną powstawania fałd skórnych w okolicach oczy, ust i nosa, zmarszczek mimicznych, zmarszczek na policzkach i żuchwie.

 

Czynniki powodujące starzenie się skóry:
• Promieniowanie UV
• Stres
• Brak aktywności fizycznej
• Niewłaściwa pielęgnacja
• Zła dieta
• Palenie papierosów
• Czynniki genetyczne

 

Promieniowanie UV jest bezlitosnym zabójcą naszej młodości. Skóra wystawiona na działanie promieni UV, ale także tych w solarium narażona jest na wysuszenie, grubieje i robi się żółta. O zgubnym działaniu promieni słonecznych można poczytać w poprzednich artykułach (http://dermatolog-pomaga.pl/zbadaj-skore-przed-latem-czerniaki-male-niebezpieczne-plamy/).

 

Stres również przyspiesza proces starzenia się naszej skóry. Gdy ulegamy stresującej sytuacji w organizmie wytwarza się kortyzon, który przyczynia się do niszczenia kolagenu. Kortyzon wzmaga także działanie wolnych rodników, prowadząc tym samym do uszkodzenia komórek. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu dnia zapewnić sobie chwilę spokoju i relaksu.
Pozytywny wpływ na zahamowanie procesu starzenia jest wysiłek fizyczny. Dzięki uprawianiu sportu i aktywności fizycznej nasza skóra zachowa młody i zdrowy wygląd na długi czas. Warto też wybrać się na jogę lub skorzystać z najprostszego rozwiązania – aromatycznej kąpieli z olejkami eterycznymi.

 

Kolejną przyczyną starzenia się skóry jest odwodnienie i zła dieta. Należy pamiętać, że dieta uboga w witaminy i minerały będzie miała zgubny wpływ na naszą skórę, ale tematowi zdrowej diety poświęcimy osobny wątek. Zaś zła dieta połączona z nikotyną to pewna śmierć dla naszego młodego wyglądu. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym niekorzystnie wpływają na mikrokrążnie i stymulują działanie czynników zapalnych. Nikotyna powoduje zbijanie włókien kolagenowych i elastylowych w bezładną masę, w wyniku czego nie spełniają one funkcji podtrzymującej struktury skóry.

 

Każdy wyżej wymieniony czynnik wpływa na proces starzenia się skóry, jednakże to przez niewłaściwą pielęgnację możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić niż pomóc. Aby nasza skóra jak najdłużej cieszyła się młodym i zdrowym wyglądem musimy zadbać o nią już od wczesnych lat, a nie w momencie pojawienia się pierwszych zmarszczek. Odpowiednie kosmetyki i właściwa pielęgnacja jest bardzo istotna w poprawie kondycji naszej skóry. Musimy pamiętać też o tym, aby wyzbyć się złych nawyków takich jak: marszczenie czoła czy brwi, podpieranie ręką brody, intensywne opalanie. Ważne aby raz w tygodniu wykonywać peeling twarzy i ciała. Podczas tego domowego zabiegu skóra zostaje pobudzona do odbudowy, zaś po wykonanym peelingu należy zaaplikować krem z substancjami czynnymi, które zregenerują i odżywią skórę.
Stosując się do powyższych zasad możemy mieć pewność, że nasza skóra na długi czas pozostanie sprężysta, jędrna i zdrowa. ;-)

Komentarze są zamknięte!