Leczenie łysienia androgenowego u kobiet- terapia skojarzona

rf

14 czerwca 2016 • Wszystkie • Wyświetleń: 3785

Łysienie androgenowe nazywane jest powszechnie ‘łysieniem typu męskiego’. W większości przypadków dotyczy mężczyzn ponieważ związane jest z nadmierną proporcją lub aktywnością biologiczną hormonów męskich (androgenów) do żeńskich (estrogenów).

Zarówno w organizmie mężczyzny jak i kobiety ważne są obie grupy hormonów. Problem zaczyna się kiedy zachwiane zostają właściwe dla każdej z płci proporcje. U kobiet zaburzenia w gospodarce hormonalnej pojawiają się najczęściej w okresie menopauzy, mogą być związane m.in. z zespołem policystycznych jajników lub przyjmowaniem syntetycznych preparatów progesteronowych zawartych w antykoncepcji.

Pierwszym symptomem łysienia androgenowego jaki zauważają u siebie kobiety jest poszerzający się przedziałek. Następnie włosy w obrębie okolicy czołowej i ciemieniowej stają się cieńsze, w wyniku czego dochodzi do uwidocznienia powierzchni skóry głowy. Włosy z tyłu głowy najczęściej nie przerzedzają się znacząco.

W diagnostyce łysienia u kobiet bierze się pod uwagę zażywane przez pacjentkę leki, zleca się wykonanie badań laboratoryjnych w celu oceny zaburzeń ogólnoustrojowych, niedoborów żywieniowych oraz profilu hormonów w przebiegu cyklu miesięcznego. Wskazane jest wykonanie badania trychologicznego pozwalającego ocenić gęstość włosów (liczba włosów w przeliczeniu na cm2), kondycję mieszków włosowych oraz cykl wzrostu włosa. Większość włosów powinna bowiem znajdować się w fazie wzrostowej (anagen), a tylko nieliczne w fazie przejściowej (katagen) oraz zaniku (telogen). Uzyskanie tych informacji umożliwia ocenę stopnia zaawansowania łysienia oraz tempa w jakim postępuje.

Nie ma gwarancji, że po uregulowaniu gospodarki hormonalnej i uzupełnieniu niedoborów żywieniowych ubytek włosów cofnie się. W niektórych przypadkach mieszki włosowe mogą być przewrażliwione na obecność związków chemicznych będących pochodną testosteronu i bardzo trudno pobudzić je do ponownego wzrostu.

Ze względu na duże trudności w leczeniu łysienia androgenowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, postęp w leczeniu można osiągnąć poprzez terapię skojarzoną. Leczenie farmakologiczne i stosowanie preparatów zewnętrznych (środki przepisywane przez lekarza dermatologa) można wspomóc m.in. terapią osoczem bogatopłytkowym. Istotne, by wszelkie podejmowane działania pozostawały pod nadzorem lekarza. 

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza uzyskiwany w procesie wirowania krwi pobranej z żyły pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Zawiera skoncentrowane czynniki wzrostu, które wspomagają mikrokrążenie skóry głowy i stymulują aktywność mieszków włosowych. To właśnie sposób pozyskiwania materiału stanowi o efektach zabiegu. Czynniki wzrostu krążące w układzie krwionośnym zostają skoncentrowane w procesie wirowania i podane bezpośrednio w problematyczny obszar. Nie ma możliwości, by własne płytki krwi zostały odrzucone przez organizm.

 Dowiedz się więcej o zabiegu

Komentarze są zamknięte!