Kosmetyki z filtrami UVA/UVB

14844379384_d7a6e12341_o

25 marca 2015 • Porady ogólne, Wszystkie • Wyświetleń: 2769

Kilka dni temu zima ustąpiła chyba najpiękniejszej porze roku jaką jest wiosna. Przyszedł czas na zmianę zimowej garderoby na tą zdecydowanie lżejszą i bardziej kolorową. Podobnie ma się również sprawa w zbiorze naszych kosmetyków. Śmiało możemy odstawić kremy przeznaczone na zimne i mroźne dni, zastępując je specjalnymi kremami z filtrami UV.

Dni są coraz dłuższe i pogodniejsze. Na niebie znacznie częściej można będzie ujrzeć słońce, które dostarcza nam witaminy D. Niestety tylko garstka z nas wie, iż słońce może być szkodliwe nie tylko latem, gdy temperatura osiąga 35 stopni Celsjusza, ale o każdej porze roku. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrami UVA i UVB.

Czym jest UVA i UVB?

 • Promienie UVB – podczas promieniowania UVA nasza skóra atakowana jest przez ów promienie wysuszając naskórek i powodując stany zapalne skóry, tzw. poprarzenia.
 • Promienie UVA – promieni tych nie odczuwamy, jednak szybko można zauważyć efekty ich działania. Promienie UVA odpowiadają za powstawanie zmarszczek i przedwczesne starzenie się skóry. Szybko docierają pod naskórek i uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, zmieniając tym samym strukturę DNA.

 

Rodzaje promieniowania
Promieniowanie słoneczne to nic innego jak strumień fal, które docierają do Ziemi nawet podczas zachmurzonego dnia. Można rozróżnić trzy podstawowe rodzaje, które odnoszą się do długości fali:
• UVC z zakresem fal od 100 do 280 nm,
• UVB z zakresem fal od 280 do 315 nm,
• UVA z zakresem fal od 315 do 400 nm

Dobór kosmetyków z filtrami

Aby uchronić swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem słońca należy wybrać kosmetyk odpowiednio do naszego fototypu w myśl zasady, iż mając jaśniejszą karnację i musimy stosować kremy z wyższym filtrem.

 • Fototyp 1: włosy rude, karnacja blada, opalenizna lekka i czerwona, częste poparzenia
 • Fototyp 2: włosy jasny blond, karnacja jasna, opalenizna lekka i czerwona, dość częste poparzenia
 • Fototyp 3A: włosy złoty blond, karnacja jasna, opalenizna jasny brąz, sporadyczne poparzenia
 • Fototyp 3B: włosy jasny brąz, karnacja oliwkowa, opalenizna złota, rzadkie poparzenia
 • Fototyp 4: włosy ciemny brąz, karnacja ciemna, opalenizna ciemna, brak poparzeń słonecznych
 • Fototyp 5: włosy czarne, karnacja bardzo ciemna, opalenizna bardzo ciemna, brak poparzeń słonecznych

Warto podkreślić, że kilkunastominutowe przebywanie na słońcu ma zbawienne skutki dla naszego organizmu – bowiem wytwarzamy wtedy niezbędną dla nas witaminę D. Jednak dłuższe przebywanie na słońcu wymaga zabezpieczenie skóry poprzez kremy z filtrami, które ochronią nas przed promieniowaniem. Tak więc koniecznie należy zaopatrzyć się w kosmetyk i dokładnie prześledzić etykietę na produkcie, czy aby na pewno posiada filtry UVA i UVB.

Posiadanie wiedzy na temat odpowiedniej ochrony przed słońcem to podstawa! Liczba ofiar słońca stale rośnie, nasilając się w okresie wiosennym i letnim. Na podstawie przeprowadzonych badań przez Światową Organizację Zdrowia w Polsce szacuje się, że wzrost ten wynosi ok 5-10% rocznie. Na chwilę obecną daje to nam 7 tysięcy osób, u których zdiagnozowano choroby skóry takie jakie czerniak czy inny złośliwy nowotwór skóry. Aby uniknąć przedwczesnego starzenia, głębokich zmarszczek, przebarwień i wyżej wymienionych chorób należy dobrać odpowiednie kremy z filtrami i regularnie stosować, nie tylko podczas opalania.

One Response to Kosmetyki z filtrami UVA/UVB

 1. Halincia pisze:

  Temat na czasie, fajnie że o tym wspomnieliście