Kaszaki – źródła powstawania i usuwanie

kaszaki

30 września 2014 • Porady ogólne, Skóra głowy, Skóra twarzy, Wszystkie • Wyświetleń: 32885

Kaszaki, inaczej mówiąc torbiele naskórkowe to niegroźne, ale nieestetyczne wyglądające guzki czy grudki na naszej skórze. Co ciekawe jak dotąd nie udało się dokładnie ustalić co jest powodem ich występowania. Bardzo możliwe, że ich bytowanie uzależnione jest od naszych skłonności genetycznych. Mówiąc więc krótko nie mamy wpływu na ich występowanie.

 
Problem można zignorować jeśli pojawi się on w miejscu mało widocznym lub zasłoniętym zazwyczaj odzieżą. Gorzej natomiast, jeśli kaszaki pojawiają się np. na naszej twarzy czy głowie. Wówczas zamaskowanie ich domowymi sposobami jest często niemożliwe. Wpływa to na naszą pewność siebie i samopoczucie.

 
Na szczęście obecna medycyna estetyczna jest w stanie skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością. Istnieją dodatkowo domowe sposoby na próby pozbycia się kaszaków, jednak zazwyczaj nie polecamy ich stosować – zawsze bezpieczniej dla naszego zdrowia jest udać się do lekarza i zasięgnąć opinii specjalisty. Wówczas mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane tak jak powinno.
Zacznijmy jednak od źródeł pojawiania się kaszaków. Jak wcześniej wspomniałam wiele kwestii jest do tej pory niewyjaśnionych, jednak spróbujemy się bliżej przyjrzeć temu problemowi. Za przyczyny powstawania kaszaków powszechnie uważa się:

  • uszkodzenia mieszków włosowych – uszkodzenie pęcherzyków (mieszczą się poniżej naskórka) może spowodować, że wypełnione one zostaną przez komórki, tworząc torbiele łojowe,
  • zaburzenia gruczołów łojowych – znajdują się zaraz nad mieszkami włosowymi. Wytwarzają one oleistą substancję (sebum). Zapychanie gruczołów łojowych może być spowodowane stanami zapalnymi skóry – np. trądzikiem. W momencie gdy gruczoł łojowy pęka w jego miejscu powstaje torbiel łojowa,
  • czynniki genetyczne – nie mamy wpływu na to czy jesteśmy uwarunkowani do pojawienia się kaszaków,
  • wady wrodzone – torbiele łojowe mogą mieć swój początek już w rozwoju płodu. Komórki macierzyste zamiast wytwarzać włosy i skórę nie dostały się do komórek tworzonych z innych tkanek.

 

 

Jak usuwać kaszaki?
Oczywiście wszystko uzależnione jest od tego jakiego rodzaju mamy torbiele. W przypadku, gdy są one niewielkie wówczas mamy możliwość stosowania okładów ściągających, które zmniejszają wydzielanie łoju. Dzięki nim istnieje szansa, że obejdzie się bez interwencji chirurga.
Powszechnie uznaje się, że najlepszą metodą jest napar z liści skrzypu. W tym celu musimy przygotować:

  • ok. 2 szklanki wody,
  • 4 duże łyżki skrzypu (do kupienia w sklepie zielarskim, aptece),
  • bandaż, wata.

 

Napar gotujemy około 5 minut i nasączamy w nim watę. Dodatkowo całość dobrze jest zabezpieczyć bandażem, tak aby kompres na pewno był na swoim miejscu.

 
Metoda skuteczna, ale nie zawsze – dotyczy tylko leczenia niektórych i niewielkich kaszaków. W pozostałych przypadkach konieczne jest udanie się do lekarza celem zasięgnięcia opinii. Wówczas zostaniemy poinformowani o innych, niemal w 100% pewnych sposobach na walkę z problemem. Można je bowiem leczyć laserowo lub poprzez wycięcie. Nie powoduje to bólu, bowiem podczas takiego zabiegu jesteśmy miejscowo znieczuleni.

 

Więcej o laserowym usuwaniu kaszaków: http://leaclinic.pl/oferta/

Tagi:,

Komentarze są zamknięte!