Ile mogą zdradzić nasze oczy?

8566324844_94afa6f609_b

3 lutego 2016 • Medycyna estetyczna, Porady ogólne, Wszystkie • Wyświetleń: 2323

Mawia się, że oczy są zwierciadłem duszy. Dają wyraz naszym emocjom, wiele komunikują o naszych doświadczeniach. To one w pierwszej kolejności zdradzają naszą ogólną kondycję i wiek. Mimo, że po samym narządzie oka nie widać oznak starzenia to z upływem lat zmienia się ich oprawa. Może zdarzyć się, że dzięki systematycznej pielęgnacji oszukamy czas lub wręcz przeciwnie- procesy zachodzące w skórze mogą przedwcześnie dodać nam lat.  Mówimy wtedy, że czyjeś oczy przygasły, straciły dawny blask. Co w rzeczywistości obserwujemy?

Pierwsze objawy starzenia się skóry twarzy pojawiają się właśnie w okolicach oczu. Najpierw zauważamy drobne linie, później płytkie zmarszczki w ich zewnętrznych kącikach. Często określamy je jako kurze łapki lub linie śmiechu. Z czasem stają się coraz głębsze powodowane mimiką, czynnikami zewnętrznymi odpowiedzialnymi za powstawanie wolnych rodników uszkadzających naturalne struktury skóry, naturalnym spowolnieniem procesów regeneracji aż w końcu utratą gęstości skóry.

Kształt twarzy jest w ogromnej mierze uzależniony od rozmieszczenia i zagęszczenia ‘poduszeczek’ tłuszczu w tkance podskórnej. Za ich jakość i utrzymanie w odpowiednim miejscu odpowiada tkanka łączna i kolagen, które z wiekiem ulegają znacznemu osłabieniu. Zanik naturalnej podściółki tłuszczowej powoduje, że zaczynamy obserwować zmiany w konturach i owalu twarzy. Głęboko pod skórą wiotczeją też mięśnie, które do tej pory tworzyły swego rodzaju rusztowanie dla skóry. Pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka nazywane doliną łez. Wiotka, zapadnięta skóra w obrębie oczodołu tworzy charakterystyczny cień sprawiający wrażenie permanentnie zmęczonych, podkrążonych oczu.

Wraz z utratą jędrności skóry zaczynamy obserwować opadanie górnej powieki oraz linii brwii; tęczówka jest coraz mocniej przykryta powieką przez co spojrzenie zdaje się być mniej wyraziste. Linia załamania powieki zaczyna tracić swoją poziomą orientację. Kąciki oczu zaczynają opadać nadając nam smutny wygląd. Worki pod oczami stają się coraz bardziej zarysowane, niżej osadzone a dolna powieka zdaje się zaokrąglać poddając ich ciążeniu. Utrata konturu oka sprawia, że twarz wydaje się o kilka lat starsza i stale niewypoczęta niezależnie od trybu życia i ilości godzin przeznaczanych na sen.

Dodatkowo z wiekiem zmienia się też koloryt skóry. Oznaką młodości jest dobrze ukrwiona, zaróżowiona cera. Słabszy z roku na rok dopływ krwi do skóry oznacza, że dostarczanie substancji odżywczych i tlenu do warstw powierzchniowych skóry niezbędnych dla procesów regeneracji będzie coraz wolniejsze. Skóra robi się cieńsza, może więc nabrać bardziej ziemistego, sinego koloru szczególnie w okolicy oka. Cechuje ją także skłonność do zastojów limfatycznych. Produkty przemiany materii nie przepływają do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej tworząc worki pod oczami.

Ważne jest by zdać sobie sprawę z tych procesów odpowiednio wcześnie. Już od 20 roku życia odnotowuje się spadek produkcji elastyny i kolagenu, podstawowych budulców skóry. Około 25 roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki. Już wtedy delikatna skóra okolic oczu potrzebuje szczególnej pielęgnacji.  Najczęściej jednak dostrzegamy znaki upływającego czasu kiedy są już mocno widoczne. Wówczas szukamy rozwiązań, które w spektakularny sposób zawrócą czas.

Medycyna estetyczna oferuje pełną gamę zabiegów kondycjonujących skórę okolic oczu. Naszą propozycją są zabiegi z wykorzystaniem preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Żel o szczególnych właściwościach stworzony specjalnie by przeciwdziałać problemom związanym ze starzeniem się okolic oczu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Photo credit: ≈ summer ≈ via Foter.com / CC BY-ND

Komentarze są zamknięte!