Alarm! Pierwsze oznaki trądziku – zaskórniki!

Zaskórniki

16 kwietnia 2014 • Porady ogólne, Trądzik, Wszystkie • Wyświetleń: 3097

W poprzednim artykule zostaliście wprowadzeni do ogólnego pojęcia trądziku. Niestety jest to jedna z najczęstszych chorób skór na świecie. Nie ważne ile masz lat, jaki kolor skóry posiadasz i kim jesteś – trądzik może dotknąć i Ciebie. Owszem, największy odsetek zachorowania następuje w okresie dojrzewania, jednakże mało kto wie, że 15% kobiet nie pozbędzie się tego problemu do około 40 roku życia. W przypadku mężczyzn sprawa wygląda lepiej, a choroba skóry przebiega łagodniej.
Dlatego warto już na samym początku zdefiniować krosty, które pojawiają się na twarzy i zapobiec dalszemu rozwijaniu się choroby. Oto właśnie te potocznie zwane krosty, które zapoczątkowują całą „szpecącą” sprawę nazywane są zaskórnikami.

 
Zaskórniki
Zaskórniki – to od nich zaczyna się problem. Występują na skórze w postaci małych, często wręcz niezauważalnych , punktów, które blokują pory, tzw. mikrozaskórników. W kolejnym stadium rosną, nabierając większych rozmiarów, tworząc duże wągry lub pękają i dają początek kolejnym krostom. Ulegają pęknięciu z powodu ciśnienia jakie wywiera stan zapalny utworzony w strukturze skóry.
Definiujemy dwa rodzaje zaskórników: zaskórniki zamknięte i otwarte.

 
Zaskórniki zamknięte
O zaskórnikach zamkniętych mówimy wtedy, gdy w skórze blokada napięcia następuje głęboko w kanalikach, ujście zostaje zamknięte, co powoduje powstanie typowej, białej grudki, która staje się bardziej widoczna i wyczuwalna na powierzchni skóry.

 
Zaskórniki otwarte
W przypadku zaskórników otwartych mówimy już o widocznym problemie, ponieważ owe punkty blokujące są znacznie ciemniejsze. W tym przypadku kanaliki zablokowane są wyżej, tuż przy ujściu i dlatego pojawia się problem z ich zatuszowaniem. Na przekroju skóry zobaczylibyśmy skręcony gruczoł łojowy, zablokowany twardą, żółtą substancją. Jest ona mieszaniną łoju i martwych komórek skóry, które jak wiadomo posiadają pigment zwany melaniną. W zetknięciu z powietrzem nabiera czarnego koloru i staje się bardziej widoczny.

 
Ogólna porada
We wstępnym (domowym) leczeniu warto zastosować 1-2 razy w tygodniu peeling, który złuszczy martwy naskórek i oczyści twarz. Należy też spróbować zmiany kosmetyku stosowanego na powierzchni skóry i zmniejszyć blokadę porów poprzez unikanie dużych ilości fluidu, podkładu, bazy i pudru. Jednak aby skrócić cierpienie wynikające z oszpeconej twarzy nawet w tym przypadku należy zgłosić się do dermatologa w celu zdefiniowania problemu i wysłuchania specjalistycznych porad dotyczący kondycji skóry i metod leczenia.

Tagi:, ,

One Response to Alarm! Pierwsze oznaki trądziku – zaskórniki!

  1. B.S. pisze:

    Prosto napisane i zrozumiale. Miło się czyta tego bloga.